תפריט סגור

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית היא הנה שיטה המסופקת על ידי חברות ההדברה השונות בארץ ושיטה אשר התפתחה לאחר העלאת המודעות הרבה של אנשים בשנים האחרונות לטפוח וטיפול נכון יותר בנושאים השונים ובעיקר בתחום הגידולים החקלאיים. אנשים העוסקים בתחום גידול חקלאי הנם מחויבים לשמור לא רק על גידול נכון של המזון אשר בסופו של דבר מגיע לידם של הציבור הרחב אלא גם בשמירה על הבריאות שלו, למנוע ממזיקים רבים להרוס ולזהם את הגידולים ובעיקר, השימוש של הדברה ביולוגית בחקלאות נגד מזיקים השומרים גם על בריאותו של האדם וגם על בריאותה של איכות הסביבה, האוויר והאוזון.

הדברה ביולוגית דוגמאות

יש הנם בעולם ההדברות ובעיקר בתחום של גידולים חקלאיים את השיטת הדברה ביולוגית והדברה כימית. הדברה ביולוגית וכימית מורכבות מחומרים אחרים, אופן עבודה שונה אך בסופו של דבר, אותה תוצאה. כשמדובר על מזיקים אשר נמשכים בעיקר אל היבולים, הצמחים, העצים, הגינה והגידולים החקלאיים למיניהם, הדברה ביולוגית נגד נמלים נעשית בשיטות ואופנים שונים. בשל הקבוצות הגדולות של המושבה המגיעות לאזורי הגידול, נמצאות מתחת לאדמה, מכרסמות, הורסות ואפילו מוציאות מהשורש את הצמחים השונים, יש את הצורך המיידי והדחוף להשתמש נגד בעזרת הדברת נמלים ביולוגית בשל החיסול וההשמדה המהיר וגם באפשרות למנוע את פגיעתם של הגידולים בחומרים כימיים או רעילים.

מזיק נוסף ומוכר מאוד על ידי האנשים בעלי הגידולים החקלאיים וצמחי הנוי הם חיית הכנימות. הכנימה היא הנה חייה הנמצא בסדרת הפשפשים ובעלת מינים שונים. המוכרים ביותר ואלו המזיקים לגידולים החקלאיים הם כנימת העלה, כנימות אדומות או שחורות, כנימות מגן או קמחית, כנימות עש וכנימה פלורידית. פעולתן נעשת בכך שהן מוצצות את העור החיצוני של הגבעולים והעלים של הצמח או הפרח, מתחבאות בחלק התחתון של העלים, מחלישות את כל הגזע עצמו ובכך מפיצות מחלות רבות. הכנימות הנן מתרבות באופן רב ומהיר ובשל גודלן הקטן, צבען הירוק המשתלב עם הצמחים ומהירות הקפיצה שלהן, קשות מאוד לתפיסה ולהתמודדות נגדן. כמו מזיקים רבים אחרים, לכנימות יש הנם צמחים מסוימים אשר גורמים להם להתרחק ולא להתקרב יותר למקום. הדברה ביולוגית כנימות יכולה להתבצע בהשפרצת מים על העלים באופן יעיל ויסודי, גדילת צמחים המרחיקים אותם כמו נענע, לבנדר, אורגנו, זוטה לבנה ועוד שיטות כמו הדברות אורגניות וביולוגיות אחרות.

זבובים, החיה שיכולה להוות מטרד לכל אדם ולהפריע בשלוות החיים. למרות האופי הפחדני ביותר של הזבובים, המאפיינים שלהם ללא שום ארס, אפשרות לעקיצות, גודל מפחיד או נזק אפילו הקטן ביותר לאדם, הזבובים הם אחד מהמזיקים המציקים, המטרידים והמזיקים ביותר בתחום החקלאות. בעת הזדווגות הזבובים ובעיקר מיני הזבוב הפרי, הם מפרים ומטילים את הביצה על הצמח, זחל הזבוב משתמש בצמח או בעשב בשביל להתפתח ולגדול ובכך גורמים לריקבון של הצמח ובהריסתו המוחלטת והפגיעה בבריאותו. הדברת הזבובים נעשית אך ורק באמצעות הדברת זבובים ביולוגית. בשל ההפריה האחת והיחידה של הזבובים, ההדברה הנה מעבירה קרינה קרינה רדיואקטיבית נמוכה אשר אינה פוגעת בצמח אך גורמת לזבובים להתעקר ואת המניעה להמלטה ולהתרבות על הצמח.

הדברה כימית והדברה ביולוגית

כשמדובר על הדברה ביולוגית לבית בגינה, בשטחי הגידולים והיבולים החקלאיים ואפילו בחצר, יש לנושא של הדברה ביולוגית יתרונות וחסרונות כמו בכל דבר בחיים ומכיוון שלכל מטבע יש שני צדדים.

הדברה ביולוגית יתרונות

בנושא של הדברה ביולוגית, אין ספק שיש לה לא מעט יתרונות. אם בעבר היו החקלאים ואנשים המטפחים ומטפלים בצמחי הגינה ומספקים חשיבות ומשמעות רבה לה, היו משתמשים בחומרים כימיים, כיום הדבר אינו מתאפשר ומומלץ בשל סיבות רבות ומוצדקות. יתרון ראשון הוא שהשיטה הביולוגית למניעת הגעה וקרבה של מזיקים שונים אל הגידולים החקלאיים למיניהם, משומשת על ידי שיטות וטכניקות שונות המותאמות באופן ייחודי לכל מזיק, מודעות לכל חולשתם של המזיקים, מאפשרות באמצעות ובעזרת הידע הרב את התוצאות היעילות, הטובות, הנכונות, המוצלחות והמהירות ביותר.
היתרון הנוסף הוא החשיבות הרבה של האקולוגיה. בעולם הזה של היום, קיימת מודעות רבה של איכות הסביבה. בשל האגירה הרבה של בקבוקי פלסטיק, בשל הזריקה של דברים מלוכלכים למיניהם ברחובות, בשל כמויות פח הזבל המתמלאות, האוכל שנזרק, הקרינה הרבה בשל הטכנולוגיה המשוכללת ועוד תחומים אחרים רבים, איכות הסביבה, האוויר, האוזון, המצרכים ובעיקר הבריאות של כל האנשים, נפגעים באופן חמור, מהיר וברמה קשה ודחופה ביותר. הדברה ביולוגית באה לספק את אחד התחומים אשר גם מביאים בסופו של דבר לידם של האנשים למטרת אכילה וגם בכדי לא לפגוע באוויר ולזהם אותו באמצעות הדברות כימיות המתפרשות באוזון.

הדברה ביולוגית חסרונות

למרות ההצלחה והשימוש הרב של הדברה ביולוגית אקולוגית לגידולים החקלאיים, חסרון אחד אשר נמדד בתוכו הוא פעולתו. לפעמים פעולתם של ההדברות הביולוגיות עובדות באופן חלקי, לא מלא ומצריכות את השימוש הרב שלהם בשל התוצאות הסופיות והשלמות לסילוק המזיקים. למרות חסרון זה, החשיבות הרבה של בריאות אדם, האופן שבו גדלים גידולי החקלאות ובעיקר גידולי מזון, הדברה ביולוגית הנה השיטה הנכונה ביותר.

צריך עזרה?
דילוג לתוכן